Znamienite kobiety w dziejach Śląska

Znamienite kobiety w dziejach Śląska – relacja ze spotkania

Trzeci sezon spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej rozpoczęliśmy w dniu 14.09.2017 r. niezwykle interesującą opowieścią pana Jerzego Ciurloka. Nasz gość w ciekawy, dowcipny, a co najważniejsze przystępny sposób przybliżył słuchaczom postaci kobiet urodzonych i działających na Śląsku na przestrzeni wieków, które swoją działalnością, twórczością czy też osiągnięciami naukowymi wpisały się na trwałe w historię regionu, Europy ale i świata.

Swój wykład Jerzy Ciurlok rozpoczął od przypomnienia pierwszego chyba w historii „feministy” – Peregryna z Raciborza, zwanego też Peregrynem z Opola, który w swoich kazaniach – szanowanych i rozpowszechnianych po całej Europie – podkreślał i doceniał ważną pozycję kobiety w rodzinie i społeczeństwie.

W dalszej części usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji m.in. o nieznanych nam dziś śląskich poetkach epoki baroku, które w tamtych czasach były bardzo cenione przez im współczesnych.

Najwięcej uwagi nasz gość poświęcił dwóm paniom – światowej sławy uczonym. Pierwsza to Maria Kunic (Kunitz) XVII-wieczna astronom, znana w całej Europie (z wyjątkiem Polski niestety!) między innymi z tego, że skorygowała tablice Keplera. Jej prace drukowane były w znanych europejskich drukarniach. Heweliusz w listach, które do niej pisał, zwracał się do niej per „najuczeńsza Mario Kunic”. To chyba najlepszy dowód jej znaczącego miejsca w historii astronomii.

Druga, to Maria Goeppert-Mayer, urodzona w Katowicach, która była drugą po Marii Skłodowskiej-Curie i jak dotąd ostatnią kobietą, która dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Jak zwykle oprócz wielu szczegółowych informacji o omawianych postaciach, Jerzy Ciurlok uraczył nas szeregiem smakowitych i ciekawych dygresji dotyczących dziejów naszego regionu.

W trakcie spotkania wręczyliśmy dyrektorowi MBP, panu Krystianowi Gałuszce, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana pamiątkowy album, w podziękowaniu za jego wkład w rozwój i promowanie sztuki i literatury na Śląsku.

Z radością obserwowałem zapełnioną słuchaczami salę galerii KREKOT. Pomimo tego, że prelekcja trwała półtorej godziny nikomu nie spieszyło się do wyjścia, a rozmowy kuluarowe trwały jeszcze długo po zakończeniu spotkania.

Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Może Ci się również spodoba

Miło mi będzie poznać Twoją opinię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Jeśli chcesz wykorzystać jakąś treść, skontaktuj się z właścicielem domeny.
%d bloggers like this: