Opowieść o Janie Wyplerze i nie tylko

Wczoraj (10.05.2017 r.) naszym gościem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej była pani prof. Grażyna Szewczyk.

W czasie ponad godzinnego spotkania barwnie i zajmująco opowiadała słuchaczom o niezwykłym człowieku rodem z Kochłowic – Janie Wyplerze. W opowieść o jego życiu i twórczości umiejętnie wplatała ciekawostki i anegdoty związane z jego osobą.

Pani profesor przypomniała również dwie postacie Górnoślązaków związanych silnie z osobą Jana Wyplera. Byli to Doman Wieluch, twórca rewelacyjnej na skalę światową metody nauki języka chińskiego – człowiek zupełnie nieznany w Polsce a szanowany za granicą oraz Wilhelm Szewczyk, który pomagał nadawać „szlif literacki” poezji tłumaczonej przez Jana Wyplera z chińskiego na język polski.

Szkoda, że tacy wielcy humaniści-poligloci jak Jan Wypler czy Doman Wieluch nie są w ogóle znani poza Śląskiem.

Ogromną radość sprawiła organizatorom obecność na tym spotkaniu młodzieży ze szkoły im. Jana Wyplera. Towarzyszyła im nauczycielka języka polskiego. Miejmy nadzieję, że po wysłuchaniu wspaniałej opowieści o patronie ich szkoły chętniej zaglądać będą do podręczników nauki języków obcych, których Jan Wypler znał około 40, a wieloma posługiwał się biegle.

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego spotkania.

Przy okazji zapraszamy od razu wszystkich miłośników dobrego malarstwa na ostatnie już przed wakacjami wydarzenie w MBP. 1 czerwca o godzinie 17:30 odbędzie się wernisaż akwareli autorstwa Ewy Wrożyny, malarki z Jastrzębia Zdroju. Szczegóły w opisie wydarzenia na tym blogu oraz na Facebooku.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Krzysztof pisze:

  Ciekawe spotkanie o ciekawym człowieku z udziałem ciekawego i kompetentnego Prelegenta. Szkoda, że nie byłem. Tak trzymaj Januszu !

  • admin pisze:

   Krzysztofie – zapraszam na ostatnie wydarzenie przed wakacjami. Wernisaż pięknych akwarel Ewy Wrożyny!

 2. Janusz pisze:

  Bardzo ciekawe informacje o rodzie Wyplerów można znależć na stronie internetowej pana Jana Kołodzieja: https://jankolodziej.neostrada.pl/dopobrania.html
  Polecam!

Miło mi będzie poznać Twoją opinię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Jeśli chcesz wykorzystać jakąś treść, skontaktuj się z właścicielem domeny.
%d bloggers like this: