Małgorzata Myśliwiec – spotkanie w MBP

Dziękuję wszystkim z Was, którzy zawitaliście wczoraj do MBP w Rudzie Śląskiej na spotkanie z panią dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, pomimo konkurencji ze strony innych ciekawych imprez, które odbywały się w najbliższej okolicy.

Kto był, to zgodzi się ze mną, że warto było. Prelekcja zaczęła się od wyjaśnienia z naukowego punktu widzenia podstawowych pojęć, takich jak naród, narodowość, mniejszość narodowa i etniczna, a także przedstawienia jak te zagadnienia traktuje konstytucja Hiszpanii w porównaniu do konstytucji RP. Następnie pani dr M. Myśliwiec omówiła sytuację mniejszości narodowych i etnicznych w Hiszpanii oraz realizowaną tam koncepcję państwa regionalnego. Jak się dowiedzieliśmy, obecna Hiszpania jest państwem regionów, które mają dużą samodzielność organizacyjną i finansową w ramach całego państwa. Umiejętne wdrażanie przez lata tego rozwiązania dało podwójny efekt: praktyczne wygaszenie dążeń „odśrodkowych” ze strony lokalnych elit politycznych oraz intensywny rozwój poszczególnych regionów, wynikający m.in. z rozsądnego podziału budżetu. Godna uznania jest też polityka względem imigrantów (wewnętrznych i zewnętrznych) realizowana m.in. przez władze Katalonii, gdyż jednym z jej pozytywnych efektów jest skuteczna, „miękka” integracja przybyszów z lokalną społecznością.

Na zakończenie prawie półtoragodzinnego spotkania pani Małgorzata Myśliwiec odpowiadała na pytania uczestników spotkania.

Raz jeszcze dziękuję Jej za poświęcony czas i bardzo ciekawy wykład.

Wszystkich zaś zapraszam na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w pierwszą (!!) środę kwietnia (05.04), o godz. 17:30. Szczegóły w wydarzeniu na FB oraz na moim blogu.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Halina pisze:

    O tak spotkanie było bardzo interesujące poza tym lubię prelegentów którzy mówią bardzo „lekko” z dozą humoru, wtedy czas się nie dłuży a słuchacz jest ożywiony i taką właśnie cechę posiada pani dr M. Myśliwiec. Studenci są na pewno zachwyceni każdym wykładem.

Miło mi będzie poznać Twoją opinię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Jeśli chcesz wykorzystać jakąś treść, skontaktuj się z właścicielem domeny.
%d bloggers like this: