Grzegorz Kempinsky – relacja ze spotkania

Gościem wczorajszego, lutowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej był, od kilkunastu lat związany ze Śląskiem, reżyser teatralny pan Grzegorz Kempinsky, pełniący obecnie funkcję kierownika artystycznego Akademickiego Teatru Remont w Gliwicach, Teatru Kontrabanda w Krakowie i Teatru ŚwiętochłOFFice.

Barwnie i otwarcie opowiadał o niuansach pracy reżysera a także o swoich przemyśleniach na temat tego zawodu.

Pomimo tego, że tematem spotkania było zjawisko pod nazwą teatr offowy, to poruszaliśmy również wiele innych spraw związanych z teatrem jako takim. Grzegorz Kempinsky opowiadał m.in. o tym, co uważa za swój największy sukces w pracy zawodowej. Wbrew oczekiwaniom słuchaczy nie była to ani nagroda, ani żadne z wielu wyreżyserowanych przedstawień, lecz bardzo osobiste doświadczenie. Ta opowieść bardzo poruszyła słuchaczy. Niech żałują ci z państwa, którzy nie dotarli na nasze spotkanie!

Nasz gość mówił również o relacjach pomiędzy reżyserem a zespołem aktorów w trakcie pracy nad przygotowaniem spektaklu. Na zacytowanych przez niego przykładach mogliśmy zobaczyć jak ważnym elementem w tym „mechanizmie” jest pozytywna obustronna „chemia” pomiędzy nimi i jak to wpływa na końcowy efekt ich wspólnej pracy.

Pan Kempinsky opowiadał również o swoim najnowszym projekcie artystycznym, którym jest uruchomienie nowej sceny teatralnej pod nazwą Teatr ŚwiętochłOFFice, działającą formalnie od września ub. roku w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach-Zgodzie. Zaczęło się od cotygodniowych letnich przedstawień, pokazywanych na tej scenie w ramach ubiegłorocznego przeglądu teatralnego Lato mostOFF. Sukcesy przedstawień pokazywanych wówczas przy wypełnionej widzami sali skłoniły prezydenta Świętochłowic do rozwinięcia projektu i uruchomienia stałej sceny. Tak powstał nowy teatr, na którego scenie w każdą środę pokazywane są wartościowe spektakle w wykonaniu artystów scen z całej Polski.

Na zakończenie naszego spotkania Grzegorz Kempinsky zaprosił wszystkich na dzisiejsze przedstawienie w Teatrze ŚwietochłOFFice – „Bal Manekinów” Brunona Jasieńskiego, w reżyserii Jerzego Stuhra i w wykonaniu studentów Teatru Tańca w Bytomiu. Godzina czasu wystarczyła obecnym na to aby się bezpiecznie przemieścić do CKŚ na Zgodę na kolejne spotkanie z Melpomeną i Terpsychorą.Grzegorz Kempinsky 2

Nasze kolejne marcowe spotkanie w MBP poświęcone będzie porównaniu sytuacji mniejszości narodowych w Hiszpanii i w Polsce a naszym gościem będzie pani dr hab. Małgorzata Myśliwiec. Zapraszam!

Może Ci się również spodoba

Miło mi będzie poznać Twoją opinię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Jeśli chcesz wykorzystać jakąś treść, skontaktuj się z właścicielem domeny.
%d bloggers like this: