Recenzja zbioru wierszy „Pamiętam cię jutro”

Do oficjalnej premiery mojego najnowszego zbioru wierszy Pamiętam cię jutro jeszcze bez mała dwa tygodnie, a już dotarła do mnie jego pierwsza recenzja. Bardzo poruszająca i bardzo osobista. Mam nadzieję, że po przeczytaniu przemyśleń Szanownej Autorki poniższych słów, napisanych po lekturze moich wierszy, skusicie się, by po nie sięgnąć.

Pamiętam cię jutro – Janusz Muzyczyszyn

Wiersze, erotyki Janusza Muzyczyszyna są nostalgiczne a zarazem pełne ciepłych emocji. Tom dedykowany jest Janeczce, więc rozumiem, że wiele utworów jest skierowanych do niej. Wszystkie z nich zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad własnym losem, przemijaniem, uczuciami. Na mnie zrobił wrażenie wiersz Zegar, w którym Autor odlicza upływający czas, ale w towarzystwie bliskiej osoby. Oczywiście czas biegnie, pojawia się obawa przed końcem, ale ramiona ukochanej dają zapomnienie. W wierszu widać tkliwość, szczęście i dynamikę życia. Wszyscy mamy zegary w domu, ale mało kto spogląda na nie jak na instrument odmierzający szczęście. To piękny wiersz. Motyw zegara, upływu czasu i odchodzenia występuje też w kolejnym wierszu Rozstanie, jednak bardziej nostalgicznie.

Innym wierszem, który mnie wzruszył jest Jesteś. Tu widać głód miłości oraz obecność drugiej osoby. Ukochana kojarzy się tylko ze szczęściem i miłymi doznaniami. Nie ma w tonie goryczy, wypominania złych chwil. Jest radość i pełnia szczęścia w każdej sytuacji. Szczęśliwy Autor. Uzupełnieniem nastroju jest wiersz Nie boję się, mówiący, że braki finansowe, pusta przestrzeń, zimno nie są tak dojmujące jak nieobecność ukochanej.

Wierszem utrzymanym w innej tonacji, acz dla mnie najpiękniejszym jest Skorupka orzecha. Tutaj pełne tkliwości porównanie śpiącej ukochanej do orzecha zamkniętego w skorupce oddaje bezmiar uczuć. Słowa, zrozumienie śpiącej kobiety, chęć zbliżenia się do niej są tak wyraziste, że ma się uczucie obecności w sypialni. Ciepło i miłość są wszechobecne. Podobny w tonie jest wiersz Smak, w którym Autor porównuje miłość do smaku łakoci: lodów czekoladowych, chałki z miodem, a dotyk ukochanej do balsamu. Rzeczywiście miłość przyjmuje formę fizycznego doświadczenia, rozkoszy. Podobnie wiersz Krążysz w żyłach jest jednoznacznym określeniem związku z ukochaną – jest obecna w nim, w jego krwiobiegu. Podsumowanie znajduje się w wierszowanym wyznaniu, że wszystko napisane o wybrance, to marzenia i sen – Najlepiej wyglądać będziesz.

Wiersze Janusza Muzyczyszyna są bardzo osobiste, bardzo ciepłe i pełne autentycznej miłości, co sprawia, że wybranka jest nie tylko muzą, ale i ideałem kobiecości.

Maria Szmeja – socjolożka

Zbiór poezji Pamiętam cię jutro jest już do nabycia w przedsprzedaży, tutaj: https://sklep.mastermind.edu.pl/.

Wysyłka do nabywców nastąpi natychmiast po otrzymaniu nakładu z drukarni, czyli na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku. Każdy egzemplarz opatrzony będzie osobistą dedykacją.

Może Ci się również spodoba

Miło mi będzie poznać Twoją opinię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Jeśli chcesz wykorzystać jakąś treść, skontaktuj się z właścicielem domeny.
%d bloggers like this: